Toplu ulaşımda kullanılmak üzere planladıkları 200 aracı almaktan şimdilik vazgeçtiklerini açıklayan Başkan Türel, “Esnafa bir fırsat veriyorum, inşallah çözerler. Bütün hatlardaki sefer sayısını onların önerileri doğrultusunda e eksiksiz yapacağız” dedi…

" /> Ulaşımda yeni rotasyo – Siyaset Antalya TV – Antalya'nın Siyaset Haberleri

Ulaşımda yeni rotasyo

by admin 1.005 görüntüleme0

Toplu ulaşımda kullanılmak üzere planladıkları 200 aracı almaktan şimdilik vazgeçtiklerini açıklayan Başkan Türel, “Esnafa bir fırsat veriyorum, inşallah çözerler. Bütün hatlardaki sefer sayısını onların önerileri doğrultusunda e

eksiksiz yapacağız” dedi

 

Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı olağan meclis toplantısı ilk oturumu yapıldı. Mecliste MHPGrup Sözcüsü Selçuk Senirli toplu ulaşımda kamunun ve özel sektör paylarının başka şehirlerde nasıl olduğunu sordu. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın toplu ulaşımının yüzde 15 kamunun, yüzde 85’inin ise özel sektörün elinde olduğunu belirterek, “Belediyenin payı toplu ulaşımda sadece yüzde 15’tir. Tabi biz burada bu noktada esnafımızla birlikte bu işleri yürütmekte olduğumuz için esnafımızla birlikte hem vatandaşın mutluluğunu hem esnafımızın mutluluğunu düşünmek durumundayız. Bununla ilgili tedbirler alıyoruz” diye konuştu.

Döşemealtı, Aksu Karaöz

“Toplum ulaşım iyileştirilmesi konusunda ayrı bir başlık altında bize çalışma getirin. Arkadaşlarımız yapmış oldukları çalışmaları bizlere getirdiler” diyen Başkan Türel, konuşmasının devamında; “Dediler ki Antalya’da yeni hatlar koymamız lazım. Özellikle kırsal alanda. Özellikle Döşemealtı ve Aksu’nun Karaöz bölgesi. Buralarda mevcut hatlarla yolcu taşınabilmesi mümkün değil, yeni hatlar koymamız lazım.Mutlaka sefer sıklıklarının artırılması lazım. 45 dakikada bir sefer sıklığı olan hatlarımız var. 45 dakikada bir aracın durağa gelmesinden vatandaşımızın memnun olmasını kim bekleyebilir ki. Bunun sıklaştırılması lazım. 45 dakikalık periyotların belki 15-20 dakikalara düşürülmesi lazım” dedi.

Bilimsel anketler yapıldı

Gelen en büyük şikayetlerin yolcunun durakta kaldığı yönünde olduğun ifade eden Türel, “Çünkü otobüs dolu geçiyor. Yeterli sefer sıklığında araç gelmiyor, gitmek istediğim yere maalesef güzergah olmadığı için gidemiyorum. İşte bu konuların çözülmesi hususunda bunula ilgili biz bir anket yaptırdık. Vatandaşın şikayetlerini yapmış olduğumuz bilimsel anketle teyit ettik. Çözüm dedik. Ulaşım Master Planı ekibi Ulaşım Daire Başkanlığı ile birlikte çalıştılar. Yeni hatlar, sefer sıklıklarının artırılması yönünde bir düzenleme getirdiler. Bu düzenlemeyle yeni araçlara ihtiyaç olduğunu söylediler” şeklinde konuştu.

Yeni güzergahlar ve sefer sayıları

Başkan Türel, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bunlarda 5,5 metrelik araç 50 tane, 8,5 metrelik araç 50 tane, 100 tane de 12 metrelik araç ihtiyacı olduğunu bize ilettiler. Biz de bununla ilgili gerekli adımları attık. Ve bu süreçte esnafımız Antalya’da yeni araç ihtiyacı olmadığını, sefer sıklıklarının daha sıklaştırılması yeni güzergahlar ve diğer yeni yapılması gereken tedbirlerle ilgili yeterli aracın mevcut olduğunu bize iddia etti. Bunu esnafımız iddia etti. Biz de dedik ki, biz 60 milyon TL’lik yeni bir araç alacağız. Eğer eldeki araçlarla bu hizmet görülüyorsa biz böyle bir yüke de Belediyemizi sokamayız. Bizim hesaplarımıza göre, bizim ekibin hesaplarına göre, bu mevcut araçlarla çözülemez.”

Yeni rotasyon planları ile gelecekler

“Ama ulaşımın içerisindeki arkadaşlarımızla, oda temsilcileri, oda başkanları da senelerce bu işin içerisinde tecrübelenmiş arkadaşlarımız. Siz bu işi mevcut araçlarla çözeriz diyor musunuz? Diyorsunuz. Peki o zaman buyurun yapın. Şimdi arkadaşlar bize yeni rotasyon planları ile gelecekler. Ne diyorlarsa eksiksiz yapacağız. İnşallah Antalya halkının bu konudaki şikayetlerinde bir azalma olur. Bunu herkesten çok ben isterim. Çünkü yeni bir ek yatırım maliyetine girmeyeceğim. Bir de otobüsleri aldığımızda bunlar ağırlıklı zarar eden hatlarda havuz dışı çalışacağı için belediyeye de işletme zararı daha olacak. Yani nereden bakarsanız bakın mevcutla bu iş çözülebiliyorsa, bu elbette ki belediyenin önceliği. Ben de bunun için şimdi esnafa bir fırsat veriyorum. İnşallah çözerler.”

Esnafımıza bu fırsatı vereceğiz

“Çözmelerini ben herkesten çok istiyorum. Ne diyorlarsa da yapacağım. İl Başkanımız da esnafımızın bu uygulamasını destekleyen görüşlerini de benimle paylaştı. Esnafımıza biz bu fırsatı en iyi şekilde bu hafta itibari ile muhtemelen vereceğiz. Bütün hatlardaki sefer sıklıkları güzergahlar önerileri doğrultusunda eksiksiz yapılacak. Başarılı olunur o zaman otobüslere ihtiyaç kalmaz. Ama başarılı olunamazsa o zaman bizim ulaşım master planını ekibinin çözümünü denemekten başka şansımız kalmıyor. Ben arkadaşlarımızın bu konudaki önerilerini çözme noktasında elimizden geleni eksiksiz yapacağımızı bir kez daha ifade ediyorum. İnşallah Antalyalılar önümüzdeki hafta zannediyorum başlayacak olan toplu ulaşım sistemiyle ilgili yaşanacak süreçte mutlu olurlar. Gerçekten esnafımızın tecrübesiyle ortaya koymuş olduğu bir sonuç olacak. İnşallah mutsuzluk olmaz temennim budur. Biz bu konuda gereken adımları atıyoruz.”

Festival eleştirisi

Başkan Menderes Türel, İstanbul’da, Uluslararası Antalya Film Festivali’nden ulusal bölümünün çıkarılmasına yönelik tepki olarak düzenlenecek film festivaline yönelik eleştirilere de cevap verdi. Türel, Türkiye’de 30 film festivali olduğunu, İstanbul’daki bu festivalle de 31’incisinin düzenleneceğini kaydetti. Türel, “Türkiye’de başka şehirlerde düzenlenen festivallere yönelik bir şey söylememiz doğru olmaz. Biz elbette her festivalin birbirinden değerli olduğunu her zaman söyledik. Bizim koyduğumuz vizyonunun zamanla anlaşılacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Umut ÖZEN

Antalya Haber